ΒΡΑΒΕΙΑ ΙΔΡΥΜΑΤΟΣ ΜΠΟΔΟΣΑΚΗ ΓΙΑ ΝΕΟΥΣ/-ΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ, ΕΤΟΥΣ 2021

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί η προκήρυξη του Ιδρύματος Μποδοσάκη σχετικά με τη χορήγηση ενός (1) βραβείου, ύψους είκοσι χιλιάδων (20.000) ευρώ, σε έκαστο από τους εξής τέσσερις (4) επιστημονικούς τομείς:

- Βασικές Επιστήμες: Μαθηματικά

- Βιοεπιστήμες: Βιοϊατρικές Επιστήμες

- Εφαρμοσμένες Επιστήμες / Τεχνολογία: Εναλλακτικές και Aνανεώσιμες Πηγές Ενέργειας, Διαχείριση Περιβάλλοντος και Φυσικών Πόρων, Τεχνολογίες Χαμηλών Εκπομπών Άνθρακα, Αποδοτική Χρήση και Διατήρηση Ενέργειας.

- Κοινωνικές Επιστήμες: Οικονομική Επιστήμη, Πολιτική Επιστήμη, Νομική Επιστήμη

σε διακεκριμένους/-ες νέους/-ες Έλληνες και Ελληνίδες, κατά την ιθαγένεια ή το γένος, επιστήμονες, οι οποίοι/-ες α) γεννήθηκαν μετά την 31η Δεκεμβρίου 1980, β) προτείνονται από επιστήμονα του κλάδου τους, της ιδίας ή ανώτερης βαθμίδας, ή από Πανεπιστήμια ή Ιδρύματα στα οποία υπηρετούν.

Οι υποψηφιότητες υποβάλλονται έως την 30η Σεπτεμβρίου 2020.

Ioanna Korpidou
Τμήμα Σπουδών