Βιβλιοθήκη

Η βιβλιοθήκη του Τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών λειτουργεί από το 1997. Στεγάστηκε αρχικά σε πτέρυγα του Τμήματος της Αρχιτεκτονικής, ενώ από το 2000  στεγάζεται σε χώρο  88 m2 δίπλα από τη Γραμματεία του Τμήματος. Διαθέτει πάνω από 9000 συγγράμματα που αφορούν την επιστημονική περιοχή των μηχανολόγων μηχανικών και γύρω στους 40 τίτλους επιστημονικών έντυπων περιοδικών, τα οποία στην πλειονότητά τους βρίσκονται σε βιβλιοδετημένη μορφή, ενώ 20 από αυτά διατίθενται και σε ηλεκτρονική μορφή. Στην βιβλιοθήκη του Τμήματος προστίθενται κάθε χρόνο γύρω στους 100 τίτλους βιβλίων, σύμφωνα με προτάσεις των μελών ΔΕΠ. Οι παραγγελίες πραγματοποιούνται και ολοκληρώνονται από την βιβλιοθήκη του Τμήματος, υπό την εποπτεία και τον έλεγχο της Επιτροπής Βιβλιοθήκης του Τμήματος.

Την ευθύνη λειτουργίας της Βιβλιοθήκης την έχει η Επιτροπή Βιβλιοθήκης, η οποία αποτελείται από μέλη ΔΕΠ που ορίζονται από τη Γενική Συνέλευση του Τμήματος, ενώ στην επιτροπή συμμετέχει και η βιβλιοθηκονόμος του Τμήματος.

Η βιβλιοθήκη εξυπηρετεί την κοινότητα του τμήματος που την αποτελούν το επιστημονικό προσωπικό του Τμήματος, το διοικητικό προσωπικό του Τμήματος, οι προπτυχιακοί και οι μεταπτυχιακοί φοιτητές του Τμήματος, καθώς και τους επισκέπτες  ερευνητές που απευθύνονται στη Βιβλιοθήκη προκειμένου να ωφεληθούν από τις υπηρεσίες της.

Συνεργάζεται με όλες τις βιβλιοθήκες του Α.Π.Θ. καθώς και με τη Βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου Μακεδονίας με στόχο τον εμπλουτισμό και την αναβάθμιση των παρεχόμενων υπηρεσιών της βιβλιοθήκης του Τμήματος.

Αποτελεί περιφερειακή βιβλιοθήκη της Κεντρικής Βιβλιοθήκης του ΑΠΘ και ακολουθεί τους Κανόνες Δανεισμού και το Ενιαίο Σύστημα Παραγγελιών Βιβλίων της Κεντρικής Βιβλιοθήκης. Προμηθεύεται τους τίτλους περιοδικών της από το

Τμήμα Περιοδικών της Κεντρικής Βιβλιοθήκης καθώς και σημαντικά έγγραφα που την αφορούν.

Υπεύθυνη Βιβλιοθήκης: Μαρία Κωνσταντίνου

Επικοινωνία: